Otevřená odpověď na reportáž ČT Ostrava o Uhelné komisi

27.08.2019

Zprávy z Uhelné komise: včera se poprvé setkali zástupci různých institucí, aby začali připravovat ukončení Doby uhelné v ČR. Komisi zřídil ministr Brabec v reakci na jarní stávky studentů, po vzoru Německa. V Německu pracovala 8 měsíců a výsledkem je plán na odstavení uhlí do roku 2038 nebo dříve. U nás má komise čas dalších 18 měsíců - to je moc dlouho. A její složení je hodně "prouhelné" - to je riziko.

Každopádně krásnou zprávu přinesl Jirka Koželuh (v komisi za Hnutí Duha): "A super byla demonstrace před Úřadem vlády ČR, která nám všem připomíná urgentnost řešení. Ministři se o ní několikrát zmínili a nikterak negativně. Spíš jako o faktu, že od nás veřejnost očekává taky akčnost." Bezva, že?

... Ledy tají, jde nám o krk a tak budeme doufat, že tají i ledy v srdcích lidí, kteří můžou ovlivnit energetický mix ČR.

Veřejnost je ale pořád ještě velice chabě informovaná. O zasedání komise informovala ČT Ostrava - ani slovo o tom, PROČ potřebujeme uhlí odstavit. Tak jsme se jim rozhodli zaslat tzv. otevřenou odpověď. Ostravský region není na nějaké záložní planetě, které se skleníkový efekt netýká!